Moda na paznokcie zmienia się cały czas. Paznokciowe trendy dotyczą m.in kształtów i kolorów. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszyła się wydłużona płytka paznokcia. Teraz przyszedł czas na kwadrat. Jak piłować paznokcie na kwadrat? Podpowiadamy.

Jak piłować paznokcie na kwadrat? Przestrzegaj kilku zasad

Metoda piłowania paznokci powinna być zawsze dostosowana do kształtu i wyglądu dłonie. Zwykle posiadaczki bardzo smukłych i długich palców mogą zdecydować się na dowolny kształt płytki paznokcia. Osoby z krótkimi i nieco grubszymi palcami wybierają kształty paznokcie, które optycznie wydłużają palce. 

Zastanawiasz się jak prawidłowo piłować paznokcie? Bardzo ważna jest tutaj technika piłowania. Należy tutaj m.in:

 • Unikać piłowania paznokci w powietrzu - pamiętaj, by dłoń była zawsze stabilnie podparta.
 • Piłować tylko suche paznokcie - mokra płytka paznokcia jest zawsze bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne.
 • Piłuj zawsze w jednym kierunku - w ten sposób unikniesz rozdwajania.
 • Używaj dobrej jakości pilnika - zrezygnuj z popularnych kiedyś pilników metalowych, które są ostre i mogą prowadzić do rozwarstwiania się paznokcia. Warto wybierać pilniki szklane lub papierowe.

Jak piłować paznokcie na kwadrat?

Kwadratowy kształt sprawdzi się u dłoni ze smukłymi i długimi palcami. W ten sposób można świetnie podkreślić stylizację. Stawiając na ten kształt trzeba jednak wiedzieć, że ostre krawędzie są bardziej podatne na uszkodzenia. 

Stylistki zaznaczają, że nadanie paznokciom kwadratowego kształtu nie jest trudne. Wystarczy przestrzegać kilku zasad i stosować sprawdzone triki. Bardzo ważny jest tutaj wybór odpowiedniego pilnika. Sprawdzi się tutaj pilnik o wysokiej gradacji (180/240). W ten sposób zminimalizujemy ryzyko uszkodzenia płytki paznokcia. Kobiety posiadające paznokcie przedłużone żele, powinny wybierac pilnik o niskiej gradacji (80/100). Przypominamy również, że paznokcie nie powinny być piłowane w powietrzu. Odpowiednia stabilność zwiększa precyzję.

Jak piłować paznokcie na kwadrat z zaokrąglonymi bokami? Kobiety kochają kwadratowe paznokcie, ale często przez ostre krawędzie decydują się na zaokrąglenie boków. Spiłowanie poprawia komfort i sprawia, że paznokcie wyglądają na bardziej naturalne. 

Jak piłować paznokcie na kwadrat? Pamiętaj o tych zasadach!

Na początek wybierz odpowiednie akcesoria. Pamiętaj m.in o:

 • pilniku o odpowiedniej gradacji,
 • długości paznokcia - kwadratowy kształt można z powodzeniem wykonać na długich paznokciach. Krótka płytka nie będzie wyglądać zbyt estetycznie i elegancko,
 • odpowiednim miejscu - stabilność podłoża jest bardzo ważna. Nie piłuj paznokcia w powietrzu. Piłuj w jednym kierunku, by uniknąć rozdwajania,
 • spiłuj na prosto linię brzegową. Trzymaj pilnik prostopadle, a dla lepszego komfortu możesz nieco zaokrąglić brzegi. 

Jak piłować paznokcie? Poznaj inne kształty

Nie tylko kwadrat cieszy się popularnością. Gdy tylko opanujesz jak piłować paznokcie na kwadrat, możesz pobawić się innymi kształtami. 

Paznokcie spiłowane na okrągło sprawiają, że owalna płytka jest o wiele bardziej odporna na złamania i uszkodzenia niż kwadratowa. Taki kształt sprawdzi się u kobiet, które codziennie często wykonują wiele prac manualnych. Jak uzyskać owalny kształt? Kształt ten idealnie wyznaczają opuszki palców. W ten sposób spiłowane paznokcie będą krótkie, ale ich wygląd będzie prezentował się równie dobrze wraz ze wzrostem paznokcia.

Jak uzyskać migdałowy kształt? Migdał optycznie wyszczupla palce, dlatego dedykowany jest kobietom o bardziej pulchnych i krótszych palcach. By uzyskać perfekcyjny migdał należy:

 • Wyznaczyć środek paznokcia, który będzie punktem granicznych piłowania.
 • Przyłóż pilnik do płytki pod kątem 45 stopni.
 • Lekko zaokrąglij paznokcie w tzw. szpic.
 • Uważaj na to, by nie stworzyć zbyt zaostrzonego paznokcia.