Prawidłowe określenie typu urody pozwala dobrać odpowiednie kosmetyki do makijażu i pielęgnacji. Typ urody można precyzyjne określić m.in. na podstawie koloru oczu i skóry. Jesteś wiosną, latem, jesienią, czy zimą? W tym artykule opiszemy dokładne typy urody i podpowiemy, jak wykonać test w domowym zaciszu.

Co to jest typ urody?

Typ urody to nic innego jak charakterystyka urody, która bazuje na dokładnym określeniu koloru oczu, włosów i skóry. Podstawowy podział dzieli urodę na pory roku — wiosnę, lato, jesień i zimę. Dokładniejsza charakterystyka dzieli poszczególne typy urody np. na ciepłe, jasne, chłodne i przygaszone. W praktyce istnieje aż dwanaście podtypów, które zebrano w sześć grup kolorystycznych.

Dlaczego warto określić swój typ urody?

Odpowiedź jest tutaj bardzo prosta. Na podstawie tej analizy każda kobieta może dobrać odpowiednie kosmetyki pasujące do danego odcienia. Oznacza to, że wybór cieni do powiek, pomadek, farb do włosów i innych kosmetyków do makijażu będzie o wiele łatwiejszy.

Test na typ urody — zrób go sama w domu!

Czy wiesz, że typ urody można skutecznie określić w domowym zaciszu. Wystarczy zastosować kilka trików, by móc rozpoznać, czy jesteś — wioną, latem, zimą lub jesienią. Podobny test możesz również znaleźć na blogu firmowym drogerii horex, na którym znajdziesz wiele makijażowych i pielęgnacyjnych porad. Wykonując test pamiętaj o:

  • Przeprowadzeniu testu dobrym świetle dziennym.
  • Przed testem należy zmyć makijaż i dokładnie związać włosy.
  • W celu określenia typu ciepłego lub zimnego należy przyłożyć do skóry złoto, lub srebro. W ten sposób sprawdzimy, przy jakim kolorze lepiej prezentuje się lepiej cera. 
  • Złoto oznacza odcienie ciepłe, a srebro odcienie chłodne.
  • Posiłkować się możesz dokładniejszymi testami dostępnymi w sieci. Test trwa kilka chwil i pozwala wytypować najprawdopodobniejszy typ urody.

Typy urody — dlaczego dzielimy je na pory roku?

Uroda jest jak pory roku — zmienia się i posiada swoje charakterystyczne cechy. Pory roku różnią się od siebie paletą barw. Wiosna to czas kojarzący się z zielenią i kwiatami. Lato przypomina nam o ciepłych odcieniach i soczystych kolorach. Jesień to czas na brązy i ciepłe barwy. Zimą natomiast na nowo odkrywamy szarości, biele i chłodne odcienie.

Typ urody wiosna — charakterystyka

Pani wiosna posiada delikatną karnację, bladą, beżową lub lekko brzoskwiniową. Kobiety o tym typie urody posiadają często piegi, opalają się na brązowo. Oczy są jasne — błękitne, zielone lub lekko brązowe. Typ urody wiosna charakteryzuje się włosami w ciepłych odcieniach. Najpopularniejsze kolory to blond (ciepły, miodowy, słomkowy) i odcienie rudości.

Do typu urody wiosna najlepiej pasują kolory: kremowa biel, róż, czerwień, turkus, mandarynka. W stylizacjach należy uważać m.in. na chłodny granat, grafit, czerń i biel.

Typ urody lato — na co zwrócić uwagę?

Lato kojarzy się z egzotyczną opalenizną, ale typ urody lato jest zupełnie inny. Lato to cera, gdzie króluje blada cera, beżowa lub mleczna w szarych odcieniach. Latem mogą być zarówno blondynki oraz brunetki posiadające włosy w odcieniach szarości jak i popieli. Do typu urody lato posiadają chłodne odcienie, pastele, róże, jasne błękity, odcienie szarości i czerwienie. Zarówno te intensywne jak i nieco przygaszone. Kobiety lato powinny jednak uważać na czernie i bardzo jaskrawe kolory.

Typ urody jesień — jakie kolory pasują?

Typ urody jesień to cera, gdzie dominują złocista karnacja, piegi i rudości. Tego rodzaju cera jest często narażona na poparzenia słoneczne. Jesienne panie muszą więc uważać podczas opalania. Do kolorów włosów jesieni zaliczamy wszystkie odcienie rudego i kolory o czerwonych refleksach. Oczy jesieni są brązowe lub zielone. Do jesieni pasują takie kolory jak cynamon, mahoń, zgniła zieleń. Unikać należy m.in. czerni, śnieżnobiałej bieli.

Czym charakteryzuje się typ urody zima?

Można śmiało powiedzieć, że typ urody zima to najpopularniejszy typ urody wśród Polek. Pani zima posiada cerę porcelanową, jasną z dominującymi odcieniami błękitu i różu. Włosy są zazwyczaj ciemne, czarne lub w popielatych odcieniach. Oczy charakteryzują się chłodnymi odcieniami. Najczęściej oczy są w kolorze zimnego błękitu, zieleni lub ciemnego brązu.

Typ urody zima kocha takie kolory jak biel, wanilię, żółć, fiolet, butelkową zieleń, stal, srebro i czekoladę. Unikać należy przede wszystkim ciepłych i złotych odcieni.