Olejowanie włosów na sucho to rodzaj pielęgnacji, która przynosi znakomite efekty i sprawdzi się w przypadku olejowania różnych typów włosów. Jak wykonać suche olejowanie? Jaki olej wybrać i ile go trzymać? W jaki sposób go zmyć? O tym wszystkim dzisiaj w naszym artykule.
Olejowanie włosów na sucho – na czym polega?
Domowe olejowanie włosów na sucho to prosta metoda na gładkie, odżywione i lśniące włosy, która od jakiegoś czasu cieszy się dużym powodzeniem, choć olejowanie włosów jako takie znane już było od starożytności, szczególnie rozpropagowane w Egipcie czy Indiach, gdzie kobiety od wieków czerpały liczne korzyści z nanoszenia oleju na włosy. A jak obecnie olejować włosy, aby były gładkie i lśniące, aby przywrócić im zdrowy wygląd?
To niezwykle prosta i skuteczne pielęgnacja, którą można z łatwością wykonać w domu, sięgając po dostępne oleje, nawet jadalne, lub specjalne mieszanki olejowe, których na rynku w ostatnich latach pojawiała się niezliczona ilość. Niemal każda marka kosmetyczna, która oferuje kosmetyki do pielęgnacji włosów, posiada w swojej ofercie oleje do olejowania włosów ze wskazaniem, jakie wybrać w zależności od porowatości włosów. To właśnie ona – porowatość włosów – jest główną przesłanką do tego, jaki olej powinniśmy wybrać do tego zabiegu.
Dlaczego to takie ważne? Bowiem każdy olej ma inną wielkość cząsteczki, dlatego pasuje do określonego rodzaju porowatości. I tak włosy wysokoporowate, czyli takie, które są raczej zniszczone, pozbawione witalności, suche, mają mocno rozchylone łuski włosów, potrzebują olejów o dużych cząsteczkach, które wnikną w strukturę włosa i wypełnią ubytki, wygładzając ich powierzchnię. Z kolei włosy średnioporowate posiadają lekko rozchylone łuski, dlatego wymagają zastosowania oleju o średniej wielkości cząsteczek. Włosy niskoporowate z racji tego, że są z natury zdrowe i najmniej wymagające, mają ściśle przylegające do siebie łuski, dlatego w ich przypadku najlepiej sprawdzą się oleje niskocząsteczkowe, które wnikną pomiędzy ciasno ułożone łuski i odżywią włosy, jednocześnie ich nie przeciążając i nie oblepiając.
A na czym konkretnie polega olejowanie włosów na sucho? Najprościej rzecz ujmując, polega to na nałożeniu na nieumyte i suche włosy na całej ich długości (z pominięciem skalpu) wybranego oleju i przytrzymaniu go przez określony czas – min. 30 minut do godziny lub dwóch, a nawet więcej w zależności od preferencji, rodzaju włosów i tego, w jaki sposób nasze kosmyki reagują na olej. Aby to ustalić, należy przede wszystkim testować różną częstotliwość i czas trzymania oleju na włosach.
Wyjaśnijmy również, co to znaczy: na nieumyte włosy? To znaczy, że były umyte dzień lub maksymalnie dwa dni wcześniej. Nie olejuje się włosów niemytych przez długi czas, ponieważ to nie ma sensu. Olej aplikuje się na świeże włosy, na których również nie były wcześniej nakładane kosmetyki do stylizacji, takie jak: lakiery do włosów, pianki, żele, gumy, woski, etc. Przed olejowaniem należy pasma dokładnie rozczesać.
W tym miejscu należy wspomnieć również o innych metodach olejowania włosów: na mokro (wilgotne od wody kosmyki lub na tzw. podkład, czyli na serum, wodę z cukrem, ogólnie rzecz biorąc na humektanty) lub na odżywkę do włosów. Są to bardzo popularne metody, znajdujące nie mniej zwolenniczek niż olejowanie na sucho, jednak to właśnie od tej metody najczęściej zaczynamy, dlatego właśnie to na jej szczegółach się skupimy.
Olejowanie włosów na sucho przed myciem – krok po kroku
Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję dla osób niedoświadczonych w tym zakresie, jak olejować włosy na sucho, aby efekt był jak najbardziej zadowalający. Jeżeli masz już za sobą próby olejowania na sucho, ale nadal nie jesteś przekonana, bo rezultat Cię nie zachwycił, sprawdź nasze podpowiedzi, bo być może na którymś etapie popełniasz błąd, na przykład źle zmywasz olej, dlatego nie zauważasz efektów w swojej pielęgnacji.
- Rozczesz dokładnie włosy, które są suche i czyste – umyte dzień lub maksymalnie dwa dni wcześniej.
- Sięgnij po olej dopasowany do porowatości swoich włosów i nalej go w zagłębienie dłoni w ilości 2 łyżek stołowych (porcja oleju zależy od długości i grubości włosów).
- Następnie zacznij wcierać olej w poszczególne pasma włosów od ucha, aż po same końcówki. Na końcu tego etapu przeczesz włosy grzebieniem, aby dokładnie rozprowadzić całą mieszankę olejową. Gdy borykasz się z łupieżem lub nadmierną suchością skóry głowy, wetrzyj olej również w skalp.
- Zwiąż naolejowane włosy w kok, kucyk lub warkocz, owiń je foliowym czepkiem, który dodatkowo zawiń w turban (zwiększenie temperatury wspomoże szybsze wchłaniane się oleju i dostarczanie włosom cennych składników odżywczych.
- Trzymaj olej na włosach przez ok. 30 minut do maksymalnie 2 – 3 godzin.
- Następnie zmyj olej z włosów.<br><br>
Olejowanie włosów na sucho – jak zmyć olej?
Ostaniu punkt olejowania włosów to jego zmywanie. Ale jak to zrobić poprawnie? Zmycie oleju z włosów przy pomocy samego szamponu może być problematyczne, ponieważ, trzymając się zasady znanej m.in. z demakijażu twarzy, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz (przy okazji zmywania sebum i kosmetyków do makijażu za pomocą balsamów lub olejów), najpierw naolejowane włosy należy potraktować emolientową odżywką na bazie maseł i olejów, czyli właśnie składników pokrewnych olejowi, który użyliśmy do olejowania włosów.
Emulgowanie oleju polega na zmoczeniu kosmyków i nałożeniu na nie odżywki do włosów, którą starannie wmasowujemy w pasma. Dopiero po zemulgowaniu oleju, po ok. 15 minutach trzymania odżywki na włosach, przechodzimy do zasadniczego mycia włosów łagodnym szamponem, bez SLS i SLES.
Olejowanie włosów na sucho – jaki olej wybrać?
Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, każdy rodzaj porowatości włosów wymaga zastosowania innego oleju do olejowania. W tym miejscu podpowiemy, jaki olej będzie odpowiedni do włosów niskoporowatych, średnioporowatych i wysokoporowatych.
- Olejowanie włosów na sucho olejem rzepakowym – to sposób na włosy średnioporowate, ale również na wysokoporowate. Do włosów o średnim rozchyleniu łuski sprawdzą się również inne oleje zawierające jednonienasycone kwasy tłuszczowe omega-7 i omega-9, np. olej z nasion słonecznika, olej awokado, olej mango, olej rycynowy.
- Olejowanie włosów na sucho oliwą z oliwek – sprawdzi się najlepiej również w przypadku włosów średnioporowatych.
- Olejowanie włosów olejem kokosowym na sucho – to patent na zabieg dla włosów niskoporowatych. Można również sięgnąć po oleje z mango czy masło shea.
Olejowanie włosów na sucho – efekty, które wprawią Cię w zachwyt
Nie ma co ukrywać, że olejowanie włosów, czynione regularnie przy użyciu wysokiej jakości naturalnych olejów, może przynieść naprawdę znakomite efekty. Czego możemy się spodziewać? Przede wszystkim olejowanie włosów na sucho sprawia, że łuski włosa zostaną domknięte, dzięki czemu ich faktura będzie gładka i miękka. A to przekłada się na efekt tafli na włosach lub po prostu błyszczących i elastycznych pasm.
Olejowanie włosów przyczynia się również do zwiększania nawilżenia kosmyków, ponieważ oleje jako naturalne emolienty zatrzymują wodę wewnątrz włosów i chronią przed jej odparowaniem, zapobiegając tym samym przesuszeniu kosmyków. Ponadto działają ochronnie na włosy, zabezpieczając je przed nadmierną suchością, zmatowieniem, szorstkością i negatywnym działaniem promieniowania UV. Stosowanie oleju w pielęgnacji pukli przyczynia się również do eliminacji łupieżu, przyspiesza porost nowych włosów, a także zapobiega wypadaniu kosmyków.
W przypadku włosów kręconych dobre olejowanie może sprawić, że wydobycie skrętu będzie łatwiejsze, a fale czy loki będą łatwiej się definiowały, ponieważ włosy będą bardziej podatne na stylizatory.
Olejowanie włosów na sucho to niezawodna metoda, która oferuje skuteczną regenerację i odżywienie kosmyków. Włosy po aplikacji oleju będą gładkie, lśniące i elastyczne. Zauważysz również, że są dobrze dociążone i nie elektryzują się tak często, gdy były suche i bez nawilżenia. Wprowadź oleje do pielęgnacji włosów, a przekonasz się, dlaczego od tysiącleci ten zabieg jest tak uwielbiany w krajach Dalekiego Wschodu.