Liposukcja - przebieg zabiegu, przed i po, przeciwwskazania. Efekty liposukcji

Zabieg liposukcji rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego nazywanego tumescencyjnym (łac. tumescere - puchnąć, opuchlizna). W tkankę tłuszczową podaje się lidokainę w wartości znacznie przekraczającej zalecaną dawkę. Nie jest to jednak niebezpieczne dla pacjenta, ponieważ w przestrzeni międzykomórkowej związek ten bardzo wolno przedostaje się do krwiobiegu i jest mocno rozcieńczony.

Liposukcja - przebieg zabiegu

Znieczulenie ma wydłużone działanie i utrzymuje się nawet do pełnej doby po wykonaniu zabiegu. Dużym plusem tego rodzaju znieczulenia jest to, że pacjent podczas zabiegu pozostaje stale świadomy i dzięki temu może wykonywać polecenia lekarza - ułatwiając przeprowadzenie zabiegu. Tym samym zmniejsza się ryzyko powikłań np. zatorów pooperacyjnych i daje większe szanse na uzyskanie estetycznego efektu.

Następnym krokiem jest wykonanie jednego lub kilku nacięć, przez które wprowadza się specjalne kaniule w głąb tkanki tłuszczowej. Służą one do rozdrobnienia tłuszczu do postaci papkowatej i odessania go. Proces rozdrabniania komórek tłuszczowych może zachodzić na kilka sposobów, tak więc wprowadzone kaniule również mogą się między sobą różnić w zależności od rodzaju liposukcji.

Kto powinien wykonać zabieg liposukcji?

Odpowiednim kandydatem do przeprowadzenia zabiegu liposukcji wcale nie będzie osoba otyła lub ze znaczną nadwagą, a wręcz przeciwnie osoba z niewielką nadwagą a nawet osoba szczupła, której problemem jest lokalnie zgromadzony tłuszcz, co dysproporcjonuje jej sylwetkę. Należy wykluczyć wszystkie przeciwwskazania, przeprowadzić wywiad z pacjentem i ustalić jakie ma oczekiwania, co do zabiegu. Najczęściej osoby szczupłe, bądź z niewielką nadwagą borykają się z nagromadzeniem tłuszczu w takich strefach ciała jak:

  • przednie, boczne ściany brzucha,
  • wewnętrzne i boczne powierzchnie ud,
  • podudzia,
  • obszar przykolanowy,
  • pośladki,
  • ramiona,
  • podbródek,
  • okolica sutkowa zarówno u kobiet jak i mężczyzn.

Liposukcja
Zabieg liposukcji

Otyłość lub znaczna nadwaga nie dyskwalifikują pacjenta do zabiegu, jednak końcowy efekt może nie być tak zadowalający przy takiej dużej wadze. Usunięcie tkanki tłuszczowej może być w pewnym stopniu ograniczone u takich osób. Chirurg nie może przy jednym zabiegu usunąć całkowicie tkanki tłuszczowej, a jedynie w pewnym procencie, ponieważ wraz z odessanym tłuszczem wzrasta ryzyko powikłań pozabiegowych. Osoby otyłe lub z dużą nadwagą często zmagają się również z wieloma innymi chorobami cywilizacyjnymi spowodowanymi nadmierną wagą, co również staje się przeciwwskazaniem do zabiegu, gdyż wzrasta przy tym możliwość wystąpienia poważnych powikłań. Otyłość powinna być leczona innymi środkami, które mają na celu zdrowie pacjenta, a nie efekt estetyczny jaki uzyskuje się w przypadku liposukcji. Wymagany jest ogólny dobry stan pacjenta. Idealny klient do zabiegu liposukcji jest w dobrym, ogólnym stanie zdrowia, z prawidłową wagą i dobrze napiętą skórą. Jego oczekiwania to poprawa konturów swojej sylwetki w obszarze, na który dieta i ćwiczenia nie przynoszą rezultatów. Jednak pacjent musi również zdawać sobie sprawę z tego jakie mogą wystąpić komplikacje.

Przeciwwskazania do zabiegu liposukcji:

  • ciąża - bezwzględnie,
  • immunosupresja układowa,
  • zaburzenia układu krążenia i serca,
  • zaburzenia układu nerwowo-naczyniowego,
  • schorzenia wątroby,
  • zakłócenia procesu gojenia,
  • przebyte wcześniejsze zabiegi w obrębie obszaru poddanego liposukcji (może wykluczać lub ograniczać zabieg),
  • posiadanie cewników żołądkowo-jelitowych i innych (wyłączenie z zabiegu lub ograniczenie jego wykonania),
  • przyjmowanie leków, które mogą wchodzić w interakcję ze środkiem znieczulającym,
  • nadmierna ilość tłuszczu trzewnego,
  • nierealne oczekiwania.

Wszystkie wymienione przeciwwskazania, z wyjątkiem ciąży, mają charakter względny. Osoba przeprowadzająca zabieg musi ocenić ogólne dobro pacjenta, jego bezpieczeństwo w trakcie i po zabiegu oraz jaką ilość tkanki tłuszczowej może usunąć, tak aby nie narażać zbytnio pacjenta. Im więcej odessanego tłuszczu, tym większe ryzyko. Jest to zabieg inwazyjny i wykonać go może tylko chirurg.

Przed zabiegiem liposukcji - jak się przygotować?

Do zabiegu liposukcji należy odpowiednio się przygotować. Czasem lekarze wymagają wykonania wcześniejszych badań:

  • morfologia krwi,
  • badania biochemiczne, aby mieć pewność, że pacjent jest w dobrym stanie zdrowia,
  • badania wykluczające infekcje HIV, problemów z krzepliwością,
  • zapalenie wątroby.

Pacjent powinien poinformować lekarza o swojej medycznej przeszłości (przebytych chorobach, innych zabiegach chirurgicznych lub operacjach, przyjmowanych lekach). Tydzień przed zabiegiem nakazane jest wstrzemięźliwość od alkoholu, nie przyjmowanie leków przeciwzapalnych, witaminy E, niektórych leków o roślinnym składzie oraz leków, które zmniejszają krzepliwość. Wskazane jest również zaprzestanie palenia lub ograniczenie.

Bezpośrednio po wykonanej liposukcji dany obszar jest obrzęknięty z surowiczokrwistym lub wodnistym wysiękiem. Powstają sińce, które później ustępują do 3 tygodni. Po zabiegu można mieć wrażenie nawet zwiększenia obwodu. Dzieje się tak ponieważ właściwy efekt będzie widoczny dopiero, gdy wchłonie się płyn infuzyjny, zmniejszy się obrzęk i opuchlizna, a skóra się obkurczy.

Po zabiegu liposukcji

Okres rekonwalescencji jest dokuczliwy, niekomfortowy o średnim nasileniu. Zazwyczaj pacjent otrzymuje 2 dni zwolnienia z pracy, ponieważ po zabiegu jest dosyć mocno obolały i może odczuwać większe zmęczenie. Ten czas osoba powinna przeznaczyć na odpoczynek. Na pożądane rezultaty zabiegu trzeba poczekać kilka tygodni, wykonując wszystkie zalecenia pozabiegowe, a w szczególności nosić uciskowe ubranie, które podtrzymuje i wspomaga rekonwalescencje danego obszaru. Najważniejsze jest stosowanie się pacjenta do wszystkich zaleceń danych mu przez lekarza i informowanie go o wszelkich pojawiających się objawach ubocznych. Czynności pozabiegowe to przyjmowanie odpowiednich leków, przychodzenie na wizyty kontrolne (nie wolno ich lekceważyć, najczęściej jest to tydzień po zabiegu, miesiąc, trzy miesiące i około pół roku). Nie wolno korzystać z sauny, solarium przez okres sześciu tygodni i należy nosić specjalny kombinezon, tak długo jak zaleci lekarz - zazwyczaj jest to czas w którym tkanka podskórna stopniowo zaczyna zespalać się z powięzią, a skóra się obkurcza. Najlepsze wyniki liposukcji - osiągnięcie gładkiego konturu wyszczuplonego obszaru - uzyskuje się, gdy pacjent nieprzerwanie przez sześć tygodni nosi specjalne uciskowe ubranie. Ostateczny efekt operacji obserwuje się po upływie sześciu do dziewięciu miesięcy.

Niebezpieczeństwa związane z liposukcją

Maksymalna, dozwolona do odessania ilość tkanki tłuszczowej wynosi 4,5 litra według Amerykańskiego Towarzystwa Dermatologicznego (ustalenia z 2000 roku). Wykonywanie liposukcji większej ilości tłuszczu jest już zabiegiem ponadlimitowym, eksperymentalnym i wymaga dużego doświadczenia chirurga, gdyż stwarza duże ryzyko powikłań. Liposukcje ponadlimitowe określa się:

  • 4,5-8 litrów - large volume liposuction,
  • 8-12 litrów - megaliposukcja,
  • 12-25 litrów - gigaliposukcja.

Takie gigantyczne odsysanie tłuszczu jest wykonywane między innymi w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Panamie, Australii i na Środkowym i Bliskim Wschodzie. Jednak ze względu na bezpieczeństwo pacjenta nie jest zalecane takie ryzyko i liposukcji dokonuje się u osób u których BMI nie przekracza 30. Kolejnym ograniczeniem, które narzuca się przez zachowanie bezpieczeństwa, jest ilość miejsc wykonywania zabiegu. Z reguły nie wykonuje się liposukcji w więcej niż w dwóch obszarach, np. dwa obszary to brzuch z przodu i boczki. Kiedy osoba chce odessać tłuszcz w kilku miejscach, zabiegi operacyjne wykonuje się w przerwach co najmniej kilku tygodniowych.

Liposukcja jest obecnie jedynym tak skutecznym zabiegiem (operacją) modelującym sylwetkę i dającą natychmiastowy efekt. Jednak pacjent musi być świadomym tego, że jeśli będzie tył, to tłuszcz osadzi się w większej ilości w miejscach, gdzie nie przeprowadzono liposukcji.

Liposukcja u osób otyłych

Przeprowadzanie liposukcji u osób otyłych stwarza duże niebezpieczeństwo. Po odessaniu bardzo dużej ilości tłuszczu jest wymagana dodatkowo operacja chirurgiczna - wycięcia nadmiaru skóry, gdyż mniej inwazyjne zabiegi stosowane po liposukcji (karbokysterapia, masaże, drenaż limfatyczny, radiofrekwencja itd.) nie poradzą sobie ze zbyt obwisłą skórą. Wykonanie odsysania tłuszczu w ogromnej ilości np. 20 litrów mogłoby spowodować niestabilność hemodynamiczną - czyli znaczące przemieszczenie się płynów ustrojowych. Kolejną wadą przeprowadzania zabiegu u otyłych osób jest duża ilość tłuszczu trzewnego (przylegającego do narządów wewnętrznych), którego nie wolno usuwać. Tłuszcz trzewny w nadmiernej ilości powoduje liczne zaburzenia. W przypadku pacjenta, któremu zależy na zdrowiu, zmniejszeniu masy ciała a jest otyły, leczenia nie można ograniczać jedynie do zabiegu liposukcji. Powrót do prawidłowej masy ciała będzie wymagał wielokierunkowego i długotrwałego działania.

Otyłe osoby po znacznej redukcji kilogramów, zmianie nawyków żywieniowych i stylu życia, wykazania zawziętości w dążeniu do osiągnięcia swojego celu - w takim wypadku właściwe jest wspomożenie się zabiegiem liposukcji, która usunie pozostałości tłuszczu. W innym wypadku nie zaleca się liposukcji osobom otyłym. Jednak nawet liposukcja nie będzie wystarczająca. W celu uzyskania lepszych efektów warto wykonać inne zabiegi z zakresu chirurgii, np. plastykę brzucha. Znaczenie ma również wiek pacjenta, osoby młodsze mają lepszą kondycję skóry - bardziej elastyczną i skłonną do obkurczenia się. Więc u młodszych pacjentów po zabiegu liposukcji wystarczy wspomożenie się zabiegami kosmetologicznymi, które będą miały na celu "dopieszczenie" obszaru liposukcji - wyrównanie, wygładzenie konturu ciała. Dobierając metody leczenia osób z dużą masą ciała, należy mieć na względzie nie tylko skuteczność danych zabiegów ale również wybór takich, które w jak najmniejszym stopniu są ryzykowne, tzn. jeśli nie ma takich potrzeb lepiej wykorzystać zabiegi kosmetologiczne - mniej inwazyjne, mniej obciążające organizm.

Liposukcja - efekty uboczne

Każda operacja niesie ze sobą ryzyko niepowodzenia - nie ma tu wyjątku przy wykonywaniu liposukcji. Najczęściej występujące skutki uboczne mają charakter łagodny i same z czasem ustępują. Należą do nich:

  • infekcja,
  • hipotermia,
  • dyskomfort,
  • tkliwość,
  • rumień,
  • wysięk krwisto-wodny,
  • obrzęk.

Wymienione objawy uboczne nie utrzymują się długo i są dość powszechne. Niektórym z nich można zapobiec stosując zasady sterylności - zapobieganie infekcji. Stopniowe i wolne wprowadzanie ogrzanego płynu infuzyjnego oraz przykrycie ciała pacjenta przeciwdziała wystąpieniu hipotermii i zwiększa jego komfort podczas zabiegu. W miejscu wkłuć mogą powstać blizny, które później można zredukować za pomocą innych zabiegów - najczęściej laserowych. Skutkami źle wykonanej liposukcji lub zła ocena pacjenta kwalifikującego się do zabiegu, czyli podjęcia się przez lekarza większego ryzyka może skutkować pojawieniem się innych, rzadziej występujących skutków ubocznych. Brak precyzyjności w odsysaniu tłuszczu może skutkować sporymi nieregularnościami, które nawet przez stosowanie się do zaleceń, noszenie uciskowego ubrania, dalej pozostają. Dzieję się tak, gdy zostanie usunięte zbyt dużo tkanki tłuszczowej z jednego miejsca lub usunie się tłuszcz nadto powierzchownie. Skutkami takiego działania może być również doprowadzenie do martwicy skóry, powstanie guzów surowiczych, martwiczego zapalenia powięzi (ostre zakażenie tkanki łącznej). Jednak zdarza się to bardzo rzadko.

Natomiast zbyt precyzyjne podejście - usunięcie tkanki tłuszczowej zbyt dokładnie, może spowodować przyklejenie się skóry do mięśnia (tzw. zjawisko skeletyzacji skóry). W takim wypadku wskazane jest wykonanie przeszczepu cienkiej warstwy tłuszczu w to miejsce. Komplikacje mogą wynikać również niezależnie od tego jak zabieg został przeprowadzony a mogą być to genetyczne predyspozycje np. do pojawienia się blizn przerostowych, keloidów u osób u których jest zaburzony proces gojenia się, często u osób o ciemnej karnacji. Poważnym powikłaniem jest pojawienie się pooperacyjnego trądziku - infekcja bakteryjna. Takiego przypadku nie wolno bagatelizować i należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza - hospitalizacja pacjenta, leczenie oparte na wlewach antybiotyku. Jednak nie jest to częsty przypadek. O wszystkich pojawiających się, niepokojących objawach należy jak najszybciej informować lekarza, który przeprowadził zabieg. Nie należy czekać do następnej wizyty kontrolnej, a najlepiej mieć zawsze możliwość skontaktowania się telefonicznie. Wyjątkowo rzadko spotykaną komplikacją jest toksyczność środka znieczulającego - lidokainy. Ilość wstrzykniętego środka jest zależna do masy ciała pacjenta. Toksyczność tego związku dla danej osoby objawia się: szumem w uszach, dezorientacją, zaburzeniami równowagi, nudnościami, mrowieniem w okolicy ust. Natomiast częściej spotykaną komplikacją jest pojawienie się krwiaków, szczególnie często u pacjentów z dużą objętością tkanki tłuszczowej na brzuchu. Zaleca się odessanie krwiaków co przyspiesza proces rekonwalescencji.

Zabieg liposukcji bardzo często jest wspomagany innymi zabiegami kosmetologicznymi, które wspomagają uzyskanie jak najbardziej estetycznego wyglądu odtłuszczonego miejsca.

Takimi zabiegami są między innymi:

  • endermologia,
  • lipoliza iniekcyjna,
  • karboksyterapia.

Mają one za zadanie wzmocnić działanie wyszczuplające, czyli dodatkowo zniszczyć komórki tłuszczowe, stymulować procesy odnowy skóry (obkurczanie skóry) oraz przyspieszyć procesy detoksykacji organizmu, wydalenia pozostałości zniszczonej tkanki tłuszczowej. Dzięki łączeniu liposukcji z mniej inwazyjnymi zabiegami końcowy efektem będzie redukcja tłuszczu, bez obwisłej skóry - skóra z czasem będzie coraz bardziej wygładzona i ujędrniona.

Komentarze