Metoda OMO - czym jest? Zalety pielegnacji włosów metodą OMO

Pielęgnacja włosów OMO to metoda, która może uratować przesuszone i spalone włosy, a mimo to nadal budzi wiele kontrowersji. Sprawdź, na czym polega OMO i co dokładnie oznacza ten tajemniczy skrót. Dlaczego coraz więcej kobiet w sezonie letnim decyduje się na taką właśnie pielęgnację włosów i jakie są korzyści ze stosowania metody OMO?

OMO to metoda mycia włosów, która już w ubiegłym roku cieszyła się ogromną popularnością na Instagramie. Influencerki chwaliły się lśniącymi dobrze nawilżonymi i zdrowymi włosami. Sprawdź, na czym dokładnie polega pielęgnacja włosów OMO i dlaczego warto ją stosować szczególnie w sezonie letnim.

Metoda OMO - co to jest?

OMO to jest skrót oznaczający kolejność czynności, jakie wykonujemy podczas tego zabiegu:

  1. O - jak odżywienie,
  2. M - jak mycie,
  3. O - jak odżywienie.

Zatem OMO to jest mycie głowy z dwufazowym odżywieniem włosów. Dodatkowe odżywienie włosów przed myciem może się wydawać zwyczajną stratą czasu jednak dobrze odżywione kosmyki szybciej i dokładniej umyjemy a składniki zawarte w szamponie, nie niszczą struktury włosa.

Pielęgnacja włosów metodą OMO
Pielęgnacja włosów metodą OMO

Na czym polega pielęgnacja włosów OMO?

Pielęgnacja włosów OMO polega na dogłębnym odżywieniu, wygładzeniu i nawilżeniu włosów przed nałożeniem szamponu. Pewnie większość z Was zastanawia się, po co odżywiać włosy przed ich myciem. Dobrze nawilżone, odżywione, gładkie włosy z zamkniętymi łuskami to jedyny sposób na dokładne ich umycie. Ponadto wypielęgnowane włosy mają zamknięte łuski, co oznacza, że szampon ich nie wysusza, ponieważ nie przedostaje się do struktury włosa, a działa jedynie powierzchniowo. Włosy się nie plączą podczas mycia, szampon lepiej się pieni i łatwiej też jest go spłukać.

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego mycie włosów u fryzjera jest tak przyjemne? Włosy podczas tego zabiegu są zupełnie inne niż podczas mycia głowy w domu. Właśnie dlatego, że 90% fryzjerów stosuję metodę OMO, unikając w ten sposób nieprzyjemnego szarpania i zahaczania dłonią o splątane i przesuszone włosy.

Dlaczego latem warto postawić na pielęgnację włosów OMO?

Suche powietrze, palące słońce i woda morska sprawiają, że włosy już w połowie sezonu letniego są suche, matowe i łamliwe, a jesienią wymagają gruntownej pielęgnacji, a nawet obcięcia. Jeśli chcesz uniknąć letniego zniszczenia włosów, warto już późną wiosną zacząć stosować pielęgnację OMO, która co prawda zajmuje trochę więcej czasu, ale przez całe lato Twoje włosy będą piękne i zdrowe.

Mycie włosów metodą OMO - kilka sposobów

Pielęgnację OMO można wykonać na kilka różnych sposobów, jednak zawsze pamiętając o dwufazowym odżywieniu kosmyków. W zależności od stanu i struktury włosa OMO można wykonać z zastosowaniem różnych kosmetyków. Do najpopularniejszych pielęgnacji tą metodą należą:

    OMO z odżywką do włosów do spłukiwania
    To jeden z najpopularniejszych sposobów pielęgnacji OMO, który polega na dokładnym zmoczeniu włosów i nałożeniu na całej długości odżywki na kilkanaście sekund. W tym czasie możemy wcierać kosmetyk w najbardziej zniszczone kosmyki lub końcówki albo odczekać chwilę i spłukać. Następnie nakładamy szampon i myjemy głowę w tradycyjny sposób, a po jego spłukaniu nakładamy odżywkę na czas wskazany przez producenta, a następnie spłukujemy.

    Ekspresowe OMO
    Polega na obfitym zmoczeniu włosów (jak do mycia), wyciśnięciu na dłoń szamponu i odżywki do spłukiwania w proporcji 60% (szampon) do 40% (odżywka) i wstępnym myciu głowy. Potem należy spłukać mieszankę i nałożyć szampon do włosów, umyć głowę, spłukać i ponownie nałożyć odżywkę do spłukiwania, a potem ją spłukać.

    OMO na suche włosy
    Ten sposób sprawdza się przy średnio zniszczonych i prostych włosach, jest też polecany dla osób, które są zabiegane i nie mają czasu na długie mycie głowy. Na suche włosy nakładamy odżywkę bez spłukiwania, wcierając dokładnie w każde pasmo i pozostawiamy na kilkadziesiąt minut pod czepkiem lub folią. W tym czasie można obejrzeć film lub posprzątać. Potem spłukujemy odżywkę i myjemy głowę, a następnie nakładamy odżywkę do włosów, którą zawsze stosujemy i postępujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

    Ekstra OMO na bardzo zniszczone włosy
    Ten rodzaj pielęgnacji jest dedykowany do włosów bardzo zniszczonych, porowatych i wielokrotnie farbowanych na blond, którym zapewnia ekstra nawilżenie i odżywieni. W tym wypadku skrót OMO należy tłumaczyć nieco inaczej: O - jak olejowanie, M - jak mycie, O - odżywianie. Olejowanie można wykonywać na suchych lub mokrych włosach, w zależności od czasu, jakim dysponujemy i stanu zniszczenia włosów. Ekstra OMO na suchych włosach dedykowane jest dla kosmyków bardzo przesuszonych, które wymagają dłuższej pielęgnacji. Na suche włosy od końca do połowy długości należy nałożyć olejek pielęgnujący i przykryć włosy foliowym czepkiem lub zwykłym woreczkiem. Po upływie około 40 minut olejek rozprowadzamy na całej długości włosów, ale omijając skórę głowy. Następnie włosy obficie spłukujemy i myjemy szamponem. Na umyte włosy nakładamy odżywkę do spłukiwania.

    Metoda OMO na różne typy włosów

    OMO na kręcone włosy
    Pielęgnacja OMO na kręcone włosy jest doskonałą metodą na uzyskanie zdefiniowanego pięknego skrętu bez puszenia i prostych kosmyków u nasady. Jeśli Twoje włosy o poranku wyglądają jak kłębek waty i bez zastosowania produktu dyscyplinującego kręcone włosy, nie jesteś w stanie ich ujarzmić, ta metoda jest dla Ciebie. Suche i puszące się włosy kręcone potrzebują dogłębnego nawilżenia i odżywienia. Jeśli więc bez względu na pogodę chcesz cieszyć się pięknymi lokami, koniecznie zastanów się nad najlżejszą wersją, czyli ekspresową pielęgnacją OMO, która nie obciąża włosów i ale nadaje im właściwą fakturę i zapobiega puszeniu.

    OMO na porowate włosy
    Pielęgnacja OMO jest wskazana również dla porowatych włosów, które trudno jest ułożyć oraz wygładzić. Jeśli Twoje kosmyki bardzo szybko się plączą i nawet zaraz po myciu wydają się matowe i zmęczone ta metoda pielęgnacji jest dla Ciebie. Do włosów puszących się sprawdzi się każdy rodzaj pielęgnacji OMO, ponieważ nałożenie odżywki przed zastosowaniem szamponu, powoduje zamknięcie łusek włosa, dzięki czemu kosmyki staną się gładkie i błyszczące. Ponadto stosowanie tej metody na włosach porowatych ułatwia rozczesywanie i układanie pukli. Osoby z porowatą strukturą włosów bardzo często mają problem z filcowaniem i plątaniem się włosów nawet powstawaniem kołtunów. Regularna pielęgnacja OMO spowoduje, że już po pierwszym myciu włosy będą gładkie, lśniące i sprężyste.

    OMO na blond włosy
    Pielęgnacja OMO na włosy blond bardzo często jest ostatnią deską ratunku, szczególnie jeśli mowa o kosmykach regularnie farbowanych i wystawionych na długotrwałe działanie promieni słonecznych, suchego powietrza i wody morskiej. Zawartość amoniaku i substancji rozjaśniających w farbach blond sprawiają, że już po pierwszym zastosowaniu, włosy są suche i stają się szorstkie. Ponadto farbowane włosy blond przeważnie mają otwarte łuski. A to oznacza, że substancje myjące i zapobiegające przetłuszczaniu się skóry głowy i włosów, wnikają podczas każdego mycia w strukturę włosów, przesuszając je. Biorąc pod uwagę, że pielęgnacja metodą OMO zamyka pory i wygładza strukturę włosa, jest to doskonała metoda na ochronę kosmyków przed szkodliwym działaniem składników zawartych w szamponach i przesuszeniem włosów.

    Pielęgnacja OMO na włosy farbowane
    Farbujesz włosy i już po kilku myciach masz wrażenie, że kolor traci blask i blednie? Mimo stosowania dedykowanych kosmetyków Twoja koloryzacja bardzo krótko się utrzymuje? Powodem mogą być otwarte łuski włosa. Szampon wnikając w strukturę włosa, wypłukuje pigmenty i farba szybciej się zmywa. Idealnym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest właśnie pielęgnacja włosów OMO. Odżywienie włosów przed nałożeniem szamponu zamyka pory, dzięki czemu składniki myjące nie przedostają się w głąb struktury włosa i nie wypłukują pigmentów, a kolor utrzymuje się dłużej na włosach.

    Jaka odżywka do pielęgnacji OMO?

    Odżywka do spłukiwania dopasowana do indywidualnych potrzeb włosów jest najlepszym rozwiązaniem w obu etapach tej pielęgnacji. Dlaczego właśnie do spłukiwania? Ponieważ nie obciąża włosów i w całości możemy spłukać produkt przed nałożeniem szamponu. Większość odżywek bez spłukiwania pozostaje na powierzchni włosa, a zawarte w kosmetyku silikony obciążają kosmyki. Wyjątkiem jest metoda OMO na sucho, ponieważ odżywkę nakładamy na kilkadziesiąt minut - najczęściej jest to czas, kiedy produkt w 90% zdąży wniknąć w strukturę włosów. Wybierając odżywkę bez spłukiwania do pielęgnacji na sucho, warto wybrać produkt bez silikonów, zamykający pory. Najczęściej odżywki do włosów chroniące kolor mają właśnie takie działanie.

    Jak często wykonywać OMO?

    Częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych metodą OMO należy dopasować do indywidualnych potrzeb:

    • W przypadku działania profilaktycznego na zdrowych włosach metodę OMO nakładamy co 2-3 mycia;
    • Włosy zniszczone, przesuszone i farbowane, szczególnie w sezonie letnim wymagają stosowania OMO przy każdym myciu.

    Oczywiście w przypadku kiedy zauważymy, że nasze włosy są już odżywione, nawilżone, nabrały blasku, są zdrowe i sprężyste, pielęgnację OMO można powtarzać raz w miesiącu. Nie polecamy natomiast robić przerwy w sezonie letnim.

    Wprawdzie ta metoda jest złotym środkiem na większość problemów z włosami, jednak w przypadku włosów cienkich, przetłuszczających się od nasady i zniszczonych na końcach metoda OMO nie jest polecana. Takie włosy wymagają profesjonalnej pielęgnacji, często połączonej z leczeniem skóry głowy. A zastosowanie OMO może je dodatkowo obciążyć i przyczynić się do jeszcze większych problemów z przetłuszczaniem skóry głowy.

    Zalety metody OMO

      Zalet stosowania metody OMO jest wiele, począwszy od możliwości wykonania zabiegu pielęgnacyjnego w warunkach domowych przez koszt, po efekt jaki można uzyskać, regularnie stosując pielęgnację OMO. Do głównych zalet tego zabiegu zaliczamy:

      • szybkie nawilżenie suchych i zniszczonych włosów;
      • pielęgnacja i odżywienie włosów już od pierwszego zastosowania;
      • zamknięcie łusek włosa, dzięki czemu włosy stają się gładkie i pełne blasku;
      • uzyskanie zdefiniowanego kontrolowanego skrętu w przypadku włosów kręconych;
      • wygładzenie włosów z tendencją do puszenia się;
      • ochrona struktury włosa przed szkodliwym działaniem substancji zawarty w szamponach;
      • ochrona koloru przed szybkim blaknięciem i utratą blasku;
      • niska cena zabiegu pielęgnacyjnego;
      • pielęgnację OMO wykonujemy w warunkach domowych, w dogodnym dla nas czasie.

      Wady pielęgnacji OMO

      Do głównych wad odżywienia i nawilżenia włosów metodą OMO, należy czas potrzebny na wykonanie zabiegu pielęgnacyjnego. Jednak już po kilku zastosowaniach zapominamy o tym, że mycie głowy trwa nieco dłużej, a cieszymy się dobrze odżywiony i przyjemnymi w dotyku podczas mycia włosami.

      Komentarze