Sebum, czyli inaczej łój skórny, stanowi naturalną ochronę skóry i jest jej potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. Problemem jest wyłącznie jego nadmiar, który może przyczynić się do pogorszenia kondycji cery i powstawania niedoskonałości. Łój z jednej strony jest przyjacielem skóry, ale niekiedy może okazać się również jej wrogiem. Doskonale wiedzą o tym posiadaczki cery tłustej czy mieszanej, które w wielu przypadkach borykają się z niedoskonałościami skórnymi. Dowiedz się, jak zmniejszyć nadmiar sebum i mieć je pod pełną kontrolą!
Sebum: co to jest i za co odpowiada?
Za produkcję sebum, czyli mieszaniny substancji lipidowych, odpowiadają gruczoły łojowe. Ma ono bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania skóry, którą ma przede wszystkim chronić, chociażby przed bakteriami wirusami, substancjami chemicznymi czy czynnikami środowiskowymi.
Jak więc widać, łój skórny, odgrywa bardzo ważną rolę. Sytuacja zmienia się natomiast, gdy mamy do czynienia z jego nadmiarem – ten jest jedną z głównych przyczyn powstawania niedoskonałości skórnych i problemów z cerą.
Objawami nadprodukcji sebum są nie tylko tłusta i błyszcząca skóra, ale również skłonność do niedoskonałości, m. in. trądziku, zaskórników, stanów zapalnych. Oprócz twarzy, sebum w większych ilościach występuje również na skórze głowy i w tym przypadku bardzo często odpowiada za szybkie przetłuszczanie się włosów.
Nadmiar sebum może powstawać na skutek wielu czynników: stan zdrowia, wiek, dieta, typ skóry, pielęgnacja, leki, hormony, a nawet temperatura, pogoda czy pora dnia. Ustalenie przyczyny jest więc jednym z ważniejszych aspektów pozwalających kontrolować ilość wydzielanego łoju skórnego.
Na sebum w nadmiernych ilościach narzekać mogą głównie posiadaczki cery problemowych, które wykazują tendencje do powstawania niedoskonałości i stanów zapalnych. Mowa tu głównie o skórze tłustej, mieszanej czy trądzikowej.
Nadmiar łoju zatyka ujścia mieszków łojowo-włosowych, co z kolei tworzy środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii, a te – jak wiadomo – sprzyjają powstawaniu niedoskonałości skórnych i problemów z cerą.
Jak zmniejszyć nadmiar sebum?
Sebum w nadmiarze nie jest pożądane, dlatego należy zrobić wszystko, by ograniczyć produkcję łoju skórnego, a w tym bez wątpienia pomogą właściwa i świadoma higiena oraz pielęgnacja, w których bardzo dużą wagę przywiązuje się do stosowanych preparatów.
W naszej pielęgnacji powinny być obecne produkty oczyszczające, działające leczniczo, przeciwzapalnie i antybakteryjnie, a także matująco. Koniecznością jest staranny demakijaż oraz oczyszczanie skóry, czynności, które usuwają nie tylko nadmiar sebum, ale również wszelkie zanieczyszczenia, zabrudzenia czy martwe komórki naskórka.
Niezwykle ważnym aspektem jest również nawilżanie skóry. W kosmetykach tych powinny także występować substancje matujące i zmniejszające wydzielanie sebum. Unikać należy produktów na bazie alkoholu, które mogą niepotrzebnie wysuszyć skórę. W formulacjach pożądane są natomiast kwas salicylowy, cynk, biosiarka, glinki kosmetyczne, witaminy z grupy B czy też witamina C
Oczywiście, by skutecznie ograniczyć nadmiar sebum, właściwa higiena i pielęgnacja powinny być wspierane zdrowym stylem życia, a więc odpowiednią dietą, nawadnianiem organizmu, czy niekiedy również suplementacją.